Wczasy Jerozolima, Izrael ::: wycieczki 2015, wakacje Jerozolima, przewodnik turystyczny i mapa, informacje praktyczne ::: wakacje z Izrael.pl
Od 1999 roku skorzystało z naszych usług 90 000 osób
callcenter
Świat Tysiąca Marzeń : Grupa TravelOne.pl > Izrael.pl  >  Mapa i przewodnik: Jerozolima, Izrael

Na wakacje: Jerozolima, Izrael


Zdjęcia Izrael
Miasto położone w Dystrykcie Jerozolimy w centralnej części Izraela. Od hebrajskiej nazwy Yerushalayim pochodzi jego druga nazwa Jeruzalem. Jest to stolica kraju – ośrodek życia politycznego i kulturalnego. W Jerozolimie mieszczą się także siedziby licznych instytucji naukowych oraz Uniwersytet Hebrajski (druga część Uniwersytetu znajduje się na obszarze Nowego Miasta). Przede wszystkim jednak jest to ośrodek życia religijnego. Jerozolima jest podzielona trzy główne części, z których każda ma odmienny charakter, a są to: Stare Miasto, Wschodnia Jerozolima i Nowe Miasto. Stare Miasto jest otoczone murami obronnymi i kryje najstarsze zabytki Jerozolimy. Ta dzielnica jest dodatkowo podzielona na cztery dzielnice: muzułmańską, chrześcijańską, żydowską i ormiańską. Na zewnątrz Starego Miasta, tuż za jego murami, znajduje się góra Syjon, która płynnie schodzi aż do Miasta Dawida. Dolina Cedronu to nazwa doliny oddzielającej Wzgórze Świątynne (Syjon) od Góry Oliwnej. Wschodnia Jerozolima jest znacznie uboższa w zabytki, lecz również tu można znaleźć ważne zabytki. Trzecia część Jerozolimy – Nowe Miasto – jest nie mniej ciekawa od pierwszej i najstarszej. Warte wyróżnienia są tu takie miejsca jak: klasztor Notre Dame, Dzielnica Rosyjska i katedra Trójcy Świętej, dzielnica Mea She'arim, Dzielnica Bucharska. Znajdują się tutaj liczne muzea, galerie, tu koncentruje się nowoczesne centrum Jerozolimy.

Klimat i pogoda w Izraelu

pogoda: Jerozolima

33°C
Bezchmurna noc
opady:brak
zachmurzenie:brak
ciśnienie:1014 hPa
wiatr:260° 22 km/h
 • Wycieczki: Jerozolima, Izrael


 • Geografia i przyroda


 • Jerozolima jest największym miastem, a także stolicą Izraela. Zajmuje ona obszar około 123 kilometrów kwadratowych, na którym żyje około 734 mieszkańców. Miasto położone jest wśród gór Judei, gdzie po stronie wschodniej wznosi się Góra Oliwna (816m n.p.m.), a po północno – wschodniej Góra Skopus. Rozmieszczone jest także pomiędzy dwoma morzami: Morzem Śródziemnym i Martwym i otoczona dolinami, z której najważniejszą jest Dolina Cedron, która rozdziela właściwe miasto od Góry Oliwnej.
 • Historia


 • Historia miasta jest bardzo długa, sięga początków III tysiąclecia p.n.e. Według żydowskiej tradycji miasto zostało założone przez dwóch przodków Abrahama – Sema i Ebera. W Biblii pierwszą wzmianką na temat rządów w Jerozolimie jest opis, mówiący o tym, że miasto było rządzone przez sojusznika Abrahama – Melchizedeka. Następnie zostało ono podbite przez Dawida, który założył w nim stolicę Królestwa Izraela. Po śmierci króla, następcą tronu został syn Salomon, który wybudował na Górze Moria świątynię. Świątynie tą później nazwano świątynią Salomona. Miasto coraz lepiej się rozwijała, stało się centrum religijnym, kulturalnym i gospodarczym. Następnie w 722 r. p.n.e. Królestwo Izraela zostało podbite przez Asyryjczyków, dzięki temu do Jerozolimy zaczęli napływać uchodźcy z północnego królestwa. W I w p.n.e. do władzy doszedł król Herod Wielki, dzięki któremu zaczęto rozbudowywać i upiększać miejskie tereny. Podczas panowania Heroda, około 30 roku n.e. w Jerozolimie ukrzyżowano Jezusa z Nazaretu, którego uważano za długo oczekiwanego Mesjasza. W 66 roku zniszczono Jerozolimę, wówczas w walkach zginęło 600 tys. ludzi. Dopiero w 132 r. cesarz Hadrian zlecił odbudowanie miasta, które miało działać jako miasto hellenistyczne. Jednakże Żydzi nie zgodzili się na zmianę nazwy, zaczęły znów pojawiać się konflikty, a tereny zostały doszczętnie zniszczone. Następnie miastem zaczęli rządzić Abbadyści, Turcy seldżuccy, Tatarzy oraz Mamelucy. Obecnie miasto jest stolicą Izraela, jest miejscem, do którego co roku przybywa ogromna rzesza pielgrzymów.
 • Atrakcje


  • Kopuła na Skale – jedno z pierwszych osiągnięć architektonicznych islamu. Meczet kopuły Skały wybudowano w latach 688-691. Według tradycji to tam Abraham miał złożyć w ofierze swego syna Izaaka.
  • Brama Miłosierdzia – oryginalna brama miasta Heroda, według tradycji żydowskiej Mesjasz przez tą bramę ma wejść do Jerozolimy. Z tego powodu w VII w. muzułmanie zamurowali bramę.
  • Meczet Al – Aksa – meczet, który wybudowano po ukończeniu Kopuły Skały.
  • Ściana Płaczu – ogromna siana, która podzielona jest na dwie części, z lewej strony modlą się żydowscy mężczyźni, z prawej – kobiety.
  • Bazylika Grobu Świętego – została wybudowana na terenach, gdzie ukrzyżowano, złożono do grobu i zmartwychwstał Chrystus. Jest największą chrześcijańską świątynią.
  • Grób Chrystusa – we wnętrzu tego sanktuarium, umieszczona jest marmurowa płyta, która przykrywa skałę, na której leżało ciało Chrystusa.
  • Golgota – we wnętrzu bazyliki znajduje się klatka schodowa, prowadząca na Golgotę.
  • Grób Marii Panny – podziemne sanktuarium, gdzie najprawdopodobniej pochowana była Matka Boska. Jest to najbardziej nastrojowe miejsce święte w Jerozolimie.
  • Park Archeologiczny Ofel – został zbudowany w VIII w. p.n.e., był on kilkakrotnie niszczony i odbudowany.
  • Muzeum Historii Holocaustu Yad Vashem – największy na świecie instytut poświęcony zbrodniom na Żydach, założony w 1953 roku. Termin Yad Vashem (Jad Waszem) oznacza "miejsce i imię". W jego skład wchodzi: Nowe Muzeum Historyczne z Salą Imion, gdzie przechowywane są dane o ofiarach Holokaustu, Izby Pamięci, Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dwie galerie sztuki, synagogi, archiwum i biblioteki, Doliny Zabitych Wspólnot i Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście.
  • Kościół „Ojcze Nasz” – kościół wzniesiony w miejscu, gdzie Chrystus nauczał uczniów modlitwy „Ojcze Nasz”. Obecnie słynie z płytek ceramicznych z modlitwą „Ojcze Nasz” napisaną w 62 językach.
  • Muzeum Rockefellera – muzeum posiadające wspaniałe zbiory, znajdują się tam eksponaty z pałacu Hiszama w Jerychu oraz belki z kościoła Grobu Świętego.
 • W okolicy


  • Betlejem – miasto, w którym urodził się Jezus. Obecnie jest miejscem pielgrzymek i ośrodkiem kultu religijnego chrześcijan. Głównymi miejscami chętnie odwiedzanymi jest: Bazylika Narodzenia Pańskiego oraz Plac Żłóbka
  • Wschodnia Jerozolima – do jej najważniejszych atrakcji zaliczyć można: Muzeum Rockefellera, Grotę Sedekiasza i Wzgórze Amunicji.
  • Ejlat – najdalej na południe wysunięte miasto Izraela, słynie ono z przepięknej plaży Koralowej oraz rafy Delfinów.
 • Gastronomia


 • W Jerozolimie znajduje się wiele restauracji, które oferują wysoki poziom usług i duży wybór potraw. Poza kuchnią lokalną, która czasem jest nie zrozumiała dla turystów, nie można jeść w Izraelu mięsa wieprzowego, króliczego, końskiego, oraz niektórych owoców morza gdyż uważa się, że są one nieczyste. W dodatku w okresie Paschy – restauracje koszerne nie podają również chleba i ciastek. Mimo tego znajduje się tutaj liczne restauracje specjalizujące się w potrawach międzynarodowych.
 • Zakupy


 • W Jerozolimie znajduje się kilka bazarów, na których robi się zakupy. Warto wybrać się na bazar w Starym Mieście, który głównie nastawiony jest na turystów. Będąc tutaj warto zakupić niebieskie wazony, serwisy obiadowe z niebieskiego szkła, które wzorowane jest na rzymskich i fenickich naczyniach. Kolejnymi pamiątkami mogą być: popularne kosmetyki z Morza Martwego, dywany i tkaniny wykonane z kolorowego sukna oraz wyroby z miedzi i mosiądzu m.in. Talerze, kubki, tace, dzbanki i kielichy.
 • Życie Nocne


 • Izraelska muzyka zawiera silne wpływy dawnej muzyki żydowskiej oraz nowoczesnego arabskiego popu, izraelskiego hip – hopu i heavy metalu. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się muzyka elektroniczna, jednakże często w klubach nocnych grana jest muzyka disco, techno oraz house.
 • Informacje praktyczne


  • Waluta – izraelską walutą są Szekiele (NIS).
  • Wizy – Obywatele Polscy, aby przebywać na terytorium Izraela nie potrzebują posiadać wiz.
  • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
  • Czas – czas polski + 1 godzina.
  • Elektryczność – w większość miast w gniazdkach płynie prąd: 230V / 50 Hz, natomiast w Jerozolimie: 220V / 50 Hz.
  • Szczepienia – nie są obowiązkowe.

Jerozolima - prognoza pogody, Izrael

10800000
Aktualne warunki

Niedziela
30 sierpnia
Bezchmurna noc
33°C
Bezchmurna noc
opady:brak
zachmurzenie:brak
wilgotność:23%
widoczność:10 km
ciśnienie:1014 hPa
wiatr:260° 22 km/h
Niedziela
30 sierpnia
Słonecznie
min: 23°C    max: 33°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:323°  20 km/h
wsch. słońca:06:13
zach. słońca:19:06
Poniedziałek
31 sierpnia
Słonecznie
min: 23°C    max: 32°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:309°  20 km/h
wsch. słońca:06:14
zach. słońca:19:05
Wtorek
1 września
Słonecznie
min: 24°C    max: 32°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:314°  21 km/h
wsch. słońca:06:14
zach. słońca:19:04
Środa
2 września
Słonecznie
min: 26°C    max: 33°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:314°  16 km/h
wsch. słońca:06:15
zach. słońca:19:02
Czwartek
3 września
Słonecznie
min: 25°C    max: 35°C
Słonecznie
opady:brak
wiatr:343°  17 km/h
wsch. słońca:06:16
zach. słońca:19:01

Jerozolima - klimat w Izraelu

Izrael - kiedy na wakacje?
 • W zależności od regionu, który chcemy zobaczyć, Izrael jest całorocznym celem podróży.
 • Na wybrzeżu Morza Śródziemnego najlepiej wypoczywać od kwietnia do listopada, kiedy temperatura powietrza przekracza 25 ºC. Woda w kwietniu może być jeszcze chłodna (18 ºC), ale od maja do listopada możemy liczyć na temperaturę od 20 ºC do 27 ºC. W lipcu i w sierpniu występują upały, jednak wiatr wiejący od morza łagodzi ich skutki. Zimy są łagodne – typowe dla klimatu śródziemnomorskiego.
 • Nad Morzem Martwym okres plażowania jest znacznie dłuższy. Temperatura w ciągu dnia raczej nigdy nie spada tam poniżej 20 ºC, choć wieczory i noce mogą być chłodne. Od maja do września temperatury powietrza wynoszą od 36 ºC do 40 ºC. Temperatury wody kształtują się następująco: 19 ºC w grudniu i styczniu, 20 ºC – 23 ºC w październiku i listopadzie oraz od lutego do kwietnia, a w pozostałych miesiącach powyżej 25 ºC.
 • Nad Morze Czerwone (Ejlat) – podobnie jak nad Morze Czarne – możemy się wybrać przez cały rok. W szczególności warto udać się tam na urlop w zimie. Latem (maj - wrzesień) bywa upalnie.
 • W głębi kraju i na obszarach górskich (Galilea, Jerozolima) lato jest słoneczne, gorące i dość wietrze. Noce są chłodne. Zimą nierzadko występują opady śniegu.
 • Wiosną i jesienią wieje ze kierunku wschodniego wieje suchy wiatr chamsin.
 • Warto brać pod uwagę, że podróżując po Izraelu w maju i wrześniu unikniemy upałów oraz natłoku turystów. Z kolei zwiedzanie w miesiącach takich jak kwiecień, październik i grudzień może być utrudnione przez obchody świąt.
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
7,7,9,12,15,18,20,21,20,17,12,8,16,17,20,25,27,29,30,31,30,28,23,18,11.5,12.0,14.5,18.5,21.0,23.5,25.0,26.0,25.0,22.5,17.5,13.0
Godziny słoneczne w ciągu dnia
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
57891012121110986
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
19,18,19,20,21,25,27,29,28,28,25,21
Aby zobaczyć wykres proszę zainstalować/uruchomić wtyczkę Adobe Flash.
235,91,88,9,3,0,0,0,2,48,58,149,73,72,70,64,63,66,68,70,66,66,63,72
Dni z opadami w ciągu miesiąca
StyLutMarKwiMajCzeLipSieWrzPaźLisGru
1412106300025913
 • Izrael: Od A do Z • Alkohol
 • W kawiarniach i restauracjach można dostać piwo z beczki. Najlepsze izraelski piwa to jasne Macabee i ciemne Goldstar. W Izraelu jeszcze kilka lat temu najpopularniejszym alkoholem było piwo, ale pod wpływem obywateli, którzy przyjechali z terenów byłego ZSRR, popularne stało się zapijanie piwa mocniejszym trunkiem. Polacy muszą więc być przygotowani na porównanie ich do Rosjan.
  Wina są dobrej jakości. Zwłaszcza białe, Chardonnay i Sauvignon Blanc, mają doskonały smak i aromat.
  Popularnym mocnym alkoholem jest arak z winogron i anyżu. Trunek podawany jest z samym lodem lub lodem i wodą.
 • ▲ do góry
 • Apteki
 • Apteki są powszechne i dobrze zaopatrzone.
 • ▲ do góry
 • Banki i bankomaty
 • Z dostępem do bankomatów nie ma problemu, a w większości hoteli i restauracji przyjmowane są karty płatnicze. Bankomaty przyjmują wiele kart zagranicznych banków. Najpopularniejsze to Visa oraz Master Card. Banki w Izraelu zazwyczaj otwarte są: poniedziałek, środę i piątek od 8:30 do 12:30 oraz niedziela, wtorek i czwartek od 8:30 do 12:00 oraz od 16:00 do 17:30. Instytucje te mają swe oddziały (otwarte dłużej) także w większych hotelach. W szabat wszystkie banki są zamknięte.
 • ▲ do góry
 • Czas lokalny
 • Różnica czasu pomiędzy Tel Awiwem, a Warszawą w okresie zimowym to plus 1h.
 • ▲ do góry
 • Drogi
 • Drogi są w dobrym stanie. Podróżując od grudnia do marca należy jednak uważać, ponieważ w tym okresie opady są wzmożone i niektóre drogi zamieniają się w rwące potoki lub ulegają zniszczeniu. Trasy w pobliżu Morza Martwego mogą być czasowo zamykane ze względu na zagrożenie powodzią lub lawiną błota i kamieni.
 • ▲ do góry
 • Elektryczność
 • Napięcie elektryczne o mocy 230V / 50 Hz, a w Jerozolimie: 220V / 50 Hz. Wtyczki różnią się od standardowych wtyczek europejskich, więc wymagają adaptera.
 • ▲ do góry
 • Fotografowanie
 • Istnieje całkowity zakaz fotografowania obiektów wojskowych. W miejscach kultu lub atrakcji turystycznych warto zapytać o zgodę na fotografowanie i filmowanie. Pamiętać należy także o zapytanie się osób trzecich, które chce się fotografować, o zgodę.
 • ▲ do góry
 • Informacja turystyczna
 • Izrael jest popularnym kierunkiem przez cały rok, dlatego miasta zapewniają turystom dobre bazy hotelowe, informacje turystyczne i liczne ułatwienia. W placówkach informacji turystycznej można otrzymać mapy, informatory, broszury, informację o transporcie publicznym i wolnych miejscach hotelowych.
 • ▲ do góry
 • Internet
 • Z komputerów z darmowym dostępem do Internetu można skorzystać w hotelach lub hostelach. Internet, w zależności od miejsca, może być płatny. Ceny wahają się między 8 do 20 ILS. Kafejki internetowe nie są zbyt popularne.
 • ▲ do góry
 • Język
 • Językiem urzędowym jest hebrajski i arabski, ale bez problemu można się tu porozumieć po angielsku, rosyjsku czy hiszpańsku. Wielu mieszkańców Izraela zna przynajmniej trzy języki.
 • ▲ do góry
 • Kuchnia
 • Kuchnia izraelska to mieszanka kuchni śródziemnomorskiej, arabskiej, tureckiej i dalekowschodniej. Charakterystyczną cechą kuchni izraelskiej jest koszerność, choć współczesna kuchnia żydowska przyswoiła już sporo elementów innych kultur. W tradycyjnych potrawach widać wpływy innych krajów np. falafel i hummus – są daniami arabskimi, tahini – wywodzi się z Turcji, bakława – z Grecji. Tradycyjnymi izraelskimi daniami są cygara marokańskie – popularna przystawka z zapieczonego, siekanego mięsa, tabeluh - pszenica bulgur z drobno posiekaną miętą, natką pietruszki, cebulą dymką, pomidorami i ogórkiem, przyprawiona oliwą i cytryną, mussachan – danie z kurczaka z migdałami, cebulą na chlebku pita. Smakosze mięsa nie będą zawiedzenie, ponieważ w Izraelu można zjeść wyśmienitą baraninę i jagnięcinę z grilla. Będąc na miejscu warto spróbować świeżych warzyw i owoców.
 • ▲ do góry
 • Napiwki
 • W restauracjach oczekuje się przynajmniej 12-15% napiwku. Napiwki daje się także taksówkach i hotelach.
 • ▲ do góry
 • Niepełnosprawni
 • Od kilku lat Izrael poświęca wiele pracy i środków na rozwój infrastruktury dla osób niepełnosprawnych. Wiele ułatwień wprowadza się na lotniskach, w publicznych placówkach, hotelach oraz przy atrakcjach turystycznych. Transport publiczny jeszcze nie jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Wszelkich informacji o udogodnieniach można znaleźć na http://www.aisrael.org/ , http://www.yadsarah.org/index.asp?id=198, można się także skontaktować z organizacją Milbat. Każdy, kto chce otrzymać informacje o miejscach dostępnych dla niepełnosprawnych w Izraelu powinien także napisać na adres ior@dorot-net.co.il.
 • ▲ do góry
 • Nurkowanie i surfing
 • By móc nurkować w Izraelu trzeba posiadać ważny certyfikat wydany przez jakieś międzynarodowe towarzystwo np. PADI.
  Jednym z najpiękniejszych i najpopularniejszych miejsc do nurkowania jest Eilat. Miasto leży nad osłoniętą zatoką – nie występują tutaj prądy – co sprawia, że nurkowanie staje się bezpieczne, a czysta i przejrzysta woda pozwala podziwiać egzotyczne gatunki ryb i rafę koralową. Największą atrakcją jest Rafa Delfinów - tu można obserwować te wspaniałe zwierzęta w ich naturalnym środowisku. Centrum Dolphin Reef oferuje pływanie, nurkowanie i snorkeling z delfinami.
  Kurs nurkowania dla początkujących. Trwa pięć dni i obejmuje zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne.
  Eilat to raj dla nurków, ale także dla surfingowców, wielbicieli nart i skuterów wodnych.
 • ▲ do góry
 • Opieka medyczna i pomoc w nagłych wypadkach
 • By wjechać do Izraela nie trzeba wcześniej wykonywać żadnych obowiązkowych szczepień. W kraju nie ma też szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Izrael to kraj dobrze rozwinięty. Dostęp do opieki zdrowotnej jest powszechny. Służba zdrowia jest na wysokim poziomie, a co za tym idzie koszty leczenia są niemałe. Wizyta u lekarza to wydatek rzędu 100 USD, wizyta u specjalisty kosztuje minimum 200 USD a doba w szpitalu nawet tysiąc dolarów.
  W każdym hotelu recepcjonista wezwie pomoc jeśli sytuacja tego wymaga. Lekarz zjawi się w pokoju pacjenta i w razie potrzeby przepisze konieczne lekarstwa. W nagłych przypadkach pacjent zostaje odwieziony na pogotowie.
 • ▲ do góry
 • Palenie
 • Od 2007 roku obowiązuje w Izraelu zakaz palenia w klubach, pubach, kawiarniach etc. Zakaz palenia w zamkniętych miejscach publicznych obowiązuje to od 1983 r. Jednak w niektórych lokalach w Tel Awiwie, policja przymyka oko na ludzi palących papierosy, czy marihuanę.
 • ▲ do góry
 • Pamiątki
 • Z Izraela warto przywieźć m.in. niebieskie szkoło z Hebronu, miedziane i mosiężne naczynia, przepiękną biżuterię cynową lub srebrną. Tkaniny i stroje są też bardzo chętnie kupowane przez turystów. Kolekcjonerzy antyków i numizmatycy również się nie zawiodą, choć muszą pamiętać, by uważać na podróbki. Panie powinny zakupić kosmetyki z Morza Martwego. Wśród pielgrzymów popularnością cieszą się krzyże i wielbłądy z drzewa oliwnego. Izrael słynie także z przepięknych diamentów. Jednak ich cena sprawia, że to pamiątka dla nielicznych.
  Na bazarach, nie można zapominać o targowaniu się – to element kultury.
 • ▲ do góry
 • Plaże
 • Najpiękniejsze plaże Izraela znajdują się w Nizanin, Bat Jamie oraz w Tel Awiwie, Netanii i Dor. W popularnym Elacie plaże mogą być zatłoczone, a w morzu zdarzają się meduzy. Nad Jeziorem Galilejskim plaże są bardziej kameralne. Szukając miejsca nad Morzem Martwym warto rozłożyć się blisko pryszniców, by po wyjściu z wody zmyć z siebie osad.
 • ▲ do góry
 • Poczta
 • Usługi pocztowe w Izraelu są na dość wysokim poziomie. Listy do Europy dostarczane są od 3 do 7 dni. Znaczki można kupić w każdym urzędzie pocztowym, w niektórych hotelach i sklepach z pamiątkami. W Izraelu poczta otwarta jest zwykle od niedzieli do czwartku od 8:00 do 18:00 i w piątki od 8:00 do 14:00. W większych miastach dłużej. W mniejszych miastach poczta otwarta jest podobnie jak banki. Palestyna ma swe własne znaczki i urzędy pocztowe (czynne krócej niż izraelskie).
 • ▲ do góry
 • Przepisy drogowe
 • W Izraelu, przez 90 dni od przyjazdu do kraju, honorowane jest polskie i międzynarodowe prawo jazdy. Każdy, kto chce po tym okresie podróżować samochodem powinien starać się o miejscowy dokument. Procedura polega na tłumaczeniu dokumentu na hebrajski, wniesieniu opłat oraz zdaniu egzaminu praktycznego. W Izraelu wydawane są 2 typy prawa jazdy: na ręczną oraz na automatyczną skrzynię biegów. Dozwolona prędkość na terenie zabudowanym to 50 km/h, na terenach niezabudowanych 80 km/h, a na drogach szybkiego ruchu 90 km/h.
 • ▲ do góry
 • Telekomunikacja
 • Sieci telefoniczne działają sprawnie. Połącznia międzynarodowe są drogie dlatego lepiej kupić sobie kartę izrealskich sieci komórkowych.
 • ▲ do góry
 • Transport po kraju
 • Pomiędzy miastami kursują autobusy międzynarodowej linii Egged. Pojazdy są szybkie i nowoczesne, z klimatyzacją. Przed wyjazdem do mniejszych miejscowości lepiej sprawdzić rozkład jazdy ponieważ autobusy mogą kursować raz dziennie. Bilety dostępne są w autobusie, ale by mieć zagwarantowane miejsce, warto kupić bilet na dworcu. Każdy turysta – student powinien pytać o zniżki.
  W miejsca święte i do stanowisk archeologicznych jeździ wiele busów. Autobusy miejskie i między miastowe nie kursują podczas szabatu. Wyjątek stanowi Nazaret i Haifa.
  Pociągi w Izraelu są nowoczesne, czyste, szybkie i stosunkowo tanie. Tory umiejscowione są głównie wzdłuż wybrzeża. Jest także połączenie między Tel Awiwem oraz Jerozolimą. Jednym z powodów dla którego sieć kolejowa nie jest bardziej rozbudowana jest obawa przed atakami palestyńskich sił zbrojnym.
  Taksówki albo tzw. sheruts są droższe od normalnych busów, ale szybsze i bardziej komfortowe. Cena za przejazd zależy od pory dnia oraz od umiejętności negocjacji. Kolejną zaletą tych pojazdów jest to, że kursują podczas szabatu.
  Izrael posiada także dobrze zorganizowane loty wewnętrzne. Tanie linie lotnicze oferują bilety w korzystnych cenach.
  By zwiedzić kraj warto także pomyśleć o jednośladzie. Rower można wypożyczyć w hostelach, ale często korzystniejsze cenowo jest kupno używanego.
 • ▲ do góry
 • Woda
 • Woda w kranie jest zdatna do picia, jednakże by uniknąć przykrych niespodzianek warto kupować wodę mineralną.
 • ▲ do góry
 • Wynajem samochodów
 • Aby wypożyczyć samochód trzeba mieć 21 lat, prawo jazdy i większości przypadków kartę kredytową. Należy pamiętać, że wypożyczonym samochodem można poruszać się jedynie po terytorium Izraela oraz poza strefami objętymi kompetencjami Palestyńskiej Władzy Narodowej.
  Wynajęcie samochodu w międzynarodowej firmie to wydatek ok. 25 euro. Koszt wynajęcia samochodu może być niższy w lokalnych firmach, ale zdarza się, że pojazdy są w gorszym stanie.
 • ▲ do góry
 • Zagrożenia
 • W Izraelu, ze względu na niestabilną sytuację polityczną, wciąż istnieje zagrożenie zamachami terrorystycznymi. Należy być przygotowanym na rewizje i kontrolę i stosować się do wymogów władz. Na kontrolę trzeba być przygotowanym także przed opuszczeniem Izraela – jest ona dokładna, wymaga czasu, dlatego na lotnisku trzeba być minimum trzy godziny przed wylotem.
  Jeśli chodzi o przestępczość, to Izrael jest dość bezpiecznym krajem. W miejscach publicznych i zatłoczonych trzeba uważać na kieszonkowców. Zdarza się także, że złodzieje z premedytacją wyrywają torebki.
 • ▲ do góry
 • Zwyczaje i kultura
 • Izrael to kraj wielu religii, a każda z nich rządzi się własnymi prawami. W miastach silnie związanych z religią trzeba pamiętać o odpowiednim stroju (Jerozolima, Cfat). Piątki i soboty to dni świąteczne. Ponadto hucznie obchodzi się święta arabskie, chrześcijańskie i żydowskie. W szabat (od piątku od ok.17:00 do soboty wieczór) nie funkcjonuje komunikacja miejska, restauracje i sklepy są pozamykane; podczas ruchomego święta Jom Kipur obowiązuje post i wstrzemięźliwość seksualna a w kraju obowiązkowo ustaje ruch samochodowy. Podczas Ramadanu – okresu postu – turyści nie powinni publicznie spożywać posiłków.
  Tel Awiw jest miastem otwartym i tolerancyjnym. Ze względu na turystyczny i wielokulturowy charakter stolicy nie ma tam ścisłych reguł dotyczących stroju i zachowania.
 • ▲ do góry
 • Izrael: Informacje praktyczne • Przed wyjazdem
 • Formalności wizowo-paszportowe
 • Obywatel Polski wyjeżdżający do Izraela musi posiadać paszport ważny co najmniej sześć miesięcy od daty powrotu. Jeśli pobyt nie przekracza 90 dni i jest w celach turystycznych Polacy nie muszą mieć wizy. Wjeżdżając i wyjeżdżając z Izraela należy być przygotowanym na krótką rozmowę na temat celu pobytu z władzami granicznymi. Legitymując się koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stempel umieszczany przez służby graniczne w paszporcie. Bardzo często urzędnicy ograniczają pobyt do 1 miesiąca nie informując o tym turystów. Jeśli przekroczy się terminu pobytu, przy następnej wizycie, służby na lotnisku mogą odmówić wpuszczenia do kraju. Wjazdu do Izraela władze mogą odmówić także osobom, których cel pobytu w rzeczywistości jest inny niż deklarowany oraz osobom, których krewni przebywają na terenie kraju nielegalnie. Jeśli władze odmówią wjazdu na teren kraju, turysta ma obowiązek od razu wrócić do kraju. Jeśli posiada bilet powrotny – wraca na swój koszt, jeśli nie – na koszt przewoźnika. W przypadku braku miejsc w samolocie turysta zmuszony jest spędzić noc w areszcie deportacyjnym na lotnisku.
  Należy pamiętać, że izraelski stempel w paszporcie odbiera turyście prawo wjazdu na teren Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
 • ▲ do góry
 • Przepisy celne
 • Do Izraela można wwozić środki finansowe w każdej walucie. Wjeżdżając i wyjeżdżając z kraju budżet nie może przekroczyć 80 tysięcy szekli. Obowiązuje całkowity zakaz wwozu chemikaliów, roślin, większości zwierząt oraz żywności.
  Do Izraela można wyjechać ze zwierzęciem domowym, kotem lub psem, jednak trzeba pamiętać o odpowiednich dokumentach. Na 48 godzin przed wyjazdem trzeba dostarczyć do Biura Weterynaryjnego następujące informacje: dane właściciela, gatunek i wiek zwierzęcia, numer lotu oraz planowany czas przylotu do Izraela. Przy wjeździe do kraju są wymagane: certyfikat weterynaryjny o stanie zdrowia zwierzęcia, deklarację, że zwierzę jest w posiadaniu turysty od co najmniej 90 dni, zaświadczenie o szczepieniu przeciw wściekliźnie.
  Ograniczenia celne dotyczą także napojów alkoholowych oraz papierosów. Do Izraela można wwieźć maksymalnie 2 l. alkoholu poniżej 40%, 1 l mocniejszego alkoholu, 400 papierosów i 250 ml perfum.
  Opłata wyjazdowa wliczona jest w cenę biletu lotniczego. Przy wyjeździe drogą lądową należy przygotować się na wydatek w wysokości 20 dolarów amerykańskich.
 • ▲ do góry
 • Pieniądze
 • Walutą obowiązującą w Izraelu jest nowy izraelski szekel (NIS). Na 1 szekel składa się 100 agorot.
 • ▲ do góry
 • Ubezpieczenie
 • W Izraelu honoruje się ubezpieczeń polskich towarzystw ubezpieczeniowych. Ubezpieczenie komunikacyjne jest obowiązkowe. Warto także wykupić ubezpieczenie podstawowe ze względu na wysokie koszty leczenia.
 • ▲ do góry
 • Zabezpieczenia medyczne
 • By wjechać do Izraela nie trzeba wcześniej wykonywać żadnych obowiązkowych szczepień. W kraju nie ma też szczególnych zagrożeń sanitarno-epidemiologicznych. Dostęp do opieki zdrowotnej jest powszechny. Służba zdrowia jest na wysokim poziomie, a co za tym idzie koszty leczenia są niemałe. Koszt wizyty lekarskiej to wydatek rzędu 100 USD, wizyta u specjalisty kosztuje minimum 200 USD a doba w szpitalu nawet tysiąc dolarów.
  Woda w kranie jest zdatna do picia, choć w celu uniknięcia przykrych niespodzianek, zaleca się picie wody butelkowanej.
 • ▲ do góry
 • Co zabrać?
 • Najlepsze będą lekkie, naturalne ubrania przykrywające ciało. Zwłaszcza kobiety powinny zapomnieć o skąpych strojach. Warto wziąć krem przeciwsłoneczny i kapelusz. Przydadzą się także okulary przeciwsłoneczne.

 • ▲ do góry
 • Przejazd
 • Podróż samolotem
 • Podróż samolotem to najszybsza i najtańsza opcja. Przelot z Warszawy do Tel Awiwu trwa 2,5 godziny.

 • ▲ do góry
 • Na miejscu
 • Meldunek
 • Wprawdzie w Izraelu nie ma obowiązku meldunkowego, ale na ulicach bardzo często zdarzają się kontrole. Dlatego zawsze trzeba mieć przy sobie dokumenty podróżne. W przypadku ich braku, turyści mogą zostać zatrzymani do czasu wyjaśnienia.
 • ▲ do góry
 • Noclegi
 • ▲ do góry
 • Hotele
 • W Izraelu nocleg w hotelu nie należy do najtańszych. W większych miastach turyści mogą wybierać też w tańszej ofercie noclegowej. Kraj oferuje hotele w różnym standardzie, od skromnych po ekskluzywne. Ceny zależą od sezonu. Najtaniej jest od października do kwietnia.
 • ▲ do góry
 • Hostele
 • Hostele oferują najtańsze miejsca noclegowe. Najwięcej hosteli jest w Tel Awiwie, Jerozolimie i Eilat. Turyści mają wybór pomiędzy hostelami prywatnymi a hostelami IYHA.(Izrael Youth Hostel Assiciation). Pierwsze, zwłaszcza jeśli są droższe, mają lepszy standard niż niektóre hotele. Tanie hostele prywatne mogą być zaniedbane, brudne i nadające się do zamknięcia. Należy np. unikać hosteli przy ulicy Ben Jehuda w Tel Awiwie.
  Hostele często posiadają udogodnienia: pralka, pokój TV, kuchnia do dyspozycji gości. Część hosteli otwarta jest całą dobę (IYHA). Zdarzają się jednak takie zamykane na noc lub na czas sprzątania.
  Pełną listę hosteli w Izraelu można znaleźć pod linkiem http://www.iyha.org.il/eng/.
 • ▲ do góry
 • Kwatery prywatne
 • W nadmorskich kurortach o nocleg nie trudno. Ludzie wynajmują tam prywatnie swe domy - to ich źródło utrzymania, więc turysta zaraz po przyjeździe zostanie zasypany ofertami.
 • ▲ do góry
 • Kibuc
 • Kibuc to dawne gospodarstwa rolne położone w najpiękniejszych zakątkach kraju. Od lat jest jednym z pierwszych mieszkań imigrantów, którzy przybywają do Izraela. Kibuce są także bardzo popularną atrakcją wśród turystów, więc wiele z nich zdecydowało się prowadzić także hotele. Są tu także muzea i restauracje. Pobyt w społecznościach kibucowych to ciekawe doświadczenie. Zasmakować tu można izraelskiego wiejskiego życia, lokalnego folkloru, spokoju i gościnności. By w pełni poczuć rolę i atmosferę kibuców turysta powinien wziąć udział w pracach wolontaryjnych.
 • ▲ do góry
 • Wyżywienie
 • Kuchnia izraelska to mieszanka kuchni śródziemnomorskiej, arabskiej, tureckiej i dalekowschodniej. Charakterystyczną cechą kuchni izraelskiej jest koszerność, choć współczesna kuchnia żydowska przyswoiła już sporo elementów innych kultur. W tradycyjnych potrawach widać wpływy innych krajów np. falafel i hummus – są daniami arabskimi, tahini – wywodzi się z Turcji, bakława – z Grecji. Tradycyjnymi izraelskimi daniami są cygara marokańskie – popularna przystawka z zapieczonego, siekanego mięsa, tabeluh - pszenica bulgur z drobno posiekaną miętą, natką pietruszki, cebulą dymką, pomidorami i ogórkiem, przyprawiona oliwą i cytryną, mussachan – danie z kurczaka z migdałami, cebulą na chlebku pita. Smakosze mięsa nie będą zawiedzenie, ponieważ w Izraelu można zjeść wyśmienitą baraninę i jagnięcinę z grilla. Będąc na miejscu warto spróbować świeżych warzyw i owoców.
  Wyżywienie w Izraelu jest kosztowne. Najtańszą opcją jest jedzenie „na ulicy”. Przydrożne budki i kioski oferują przeróżne przekąski na zimno jak i na ciepło.

 • ▲ do góry

Jerozolima - opinie i oceny klientów

dodaj opinię
Opinie o hotelach - Recenzje z wakacji - Oceny | Zoover

Izrael wycieczki: oferty wczasów Jerozolima

Zdjęcia - Izrael

Izrael zdjęcie 1Izrael zdjęcie 2Izrael zdjęcie 3
Izrael zdjęcie 4Izrael zdjęcie 5Izrael zdjęcie 6
Izrael zdjęcie 7Izrael zdjęcie 8Izrael zdjęcie 9
Izrael zdjęcie 10
Izrael - więcej zdjęć

Hotele Jerozolima

Podróże z Grupą TravelOne.pl: wczasy i wycieczki

Egzotyczne wakacje na plaży
Egzotyczne wakacje na plaży
Egzotyczne wakacje Twoich marzeń znajdziesz na portalu TravelOne.pl. Malownicze plaże, turkusowe laguny, egzotyczne krajobrazy oraz bogactwo kultury. Polecamy wycieczki na słynące z rajskich krajobrazów Bali, tropikalne wyspy na Karaibach oraz oferujące bajeczne plaże Seszele. Fanom dzikiej przyrody i przygody polecamy Kenię, zaś na beztrostki wypoczynek Malediwy - raj z krystalicznie czystą wodą i białymi, piaszczystymi plażami.
 
Wakacje w krainie porto i fado - Portugalia na lato - sprawdź >>
Podróż do Krainy Uśmiechu - rezerwuj egzotyczne wakacje w Tajlandii >>
Na ekskluzywne wakacje Emiraty Arabskie - sprawdź najlepsze oferty >>
logo_TravelOnelogo_VillaOnelogo_SkiOnelogo_SkyOnelogo_HotelOnelogo_CarsOne