Dystrykt Centralny - wakacje już od 4479 zł

Na wakacje: Dystrykt Centralny, Izrael

Przewodnik turystyczny: Izrael/ Wybrzeże Morza Śródziemnego/ Dystrykt Centralny

Częściowe zachmurzenie
20°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
67%
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
21 km/h344°
Dystrykt Centralny położony jest w środkowej części kraju, na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Stolicą Dystryktu Centralnego jest miasto Ramla, jednak najczęściej odwiedzana jest Netanja. Na obszarze dystryktu można wyróżnić Nizinę Judzką i Szefelę, rzekę Yarkon oraz Wybrzeże Śródziemnomorskie. Pas wzdłuż morza to Równina Sharon, która sięga gór Karmel, Samarii, Tel Awiwu oraz rzeki Yarkon. Jest to gęsto zaludniony obszar o wysokim stopniu rozwoju i urbanizacji. Charakterystyczne dla części wybrzeża śródziemnomorskiego na południe od Tel Awiwu są wydmy piaskowe, których szerokość sięga nawet 5 km. Rzeka Yarkon przypada już terenom Niziny Judei. Jej bieg i okolice zostały objęte ochroną Parku Narodowego, w którym oprócz piękna tutejszej flory i fauny można zwiedzić turecką twierdzę Binar Bashi z XVI wieku. Łagodne doliny, wzgórza wapienne i kredowe oraz żyzne gleby i pola uprawne to elementy krajobrazu Szefeli. W tej okolicy można odwiedzić klasztor francuskich mnichów, słynący z produkcji wina czy oliwy, zobaczyć ruiny kościoła Emaus, a także odwiedzić miasto Latrun, które podczas wojny żydowsko-arabskiej w 1948 roku stanowiło linię frontu. Wokół miasta, natomiast, rozciąga się kompleks Lasu Kanadyjskiego – efekt akcji zalesiania Izraela.

Atrakcje

 • Ramla – miasto, którego nazwa pochodzi od arabskiego słowa raml, czyli piasek. Największą atrakcją turystyczną jest Biała Wieża, dobudowana jako minaret Wielkiego Meczetu, jak również odkryta w 2006 r. jaskinia Ayalon, będąca 2 co do wielkości jaskinią w Izraelu.
 • Netanja – piękne plaże, parki, kawiarnie, liczne galerie sztuki i muzea oraz rozbudowana baza hotelowa powoduje, że jest to raj dla turystów. Jednym z najsłynniejszych muzeów znajdujących się w tej miejscowości jest muzeum diamentów Diamimon.
 • Jawne – miasto leżące na równinie Szaron znajdują się tutaj pozostałości twierdzy Krzyżowców i XII-wieczny kościół przebudowany na meczet oraz grobowiec ważnego dla Żydów Rabbiego Gamaliela.

Ośrodki

 • Netanja – ze względu na piękno otaczającej przyrody jest wiele hoteli z tej wyższej i niższej półki. Można zarezerwować sobie pokój z widokiem na morze, z bliskim dostępem do plaży bądź śródmieścia.

Geografia i przyroda

Wzdłuż brzegu morza ciągnie się płaski pas wybrzeża-Równina Sharon. Rozciąga się on w stronę góry Karmel, Samarii i Tel Awiwu, a w okolicy Tel Awiwu przechodzi w wielkie wydmy piaskowe, w niektórych miejscach szerokie nawet na 5 km. Z kolei na południe od Równiny Sharon znajduje się, zagospodarowana pod uprawy, Nizina Judei ograniczona rzekami: Jarkon i Nahal Lakisz. Na wschód on niej jest Szefela, której obszar obejmuje pasmo niewielkich wzgórz poprzecinanych 5 dolinami i słynie z drzew oliwnych i sykomor.

Historia

Teren, jak i całe wybrzeże, był bardzo ceniony ze względu lokalizacji i często przechodził z rąk do rąk. Na początku należał do ludów osadniczych, potem stał się częścią Bizancjum, Persji, został zdobyty przez Arabów, Krzyżowców oraz, jak cała ta ziemia, stał się częścią Imperium Osmańskiego do 1918 roku, dopiero po wojnach światowych i walkach arabsko-izraelskich został włączony do ziemi należącej do Izraela.

Sport i rekreacja

 • Piaszczyste plaże sprzyjają rozwojowi sportów plażowych, np. w Netanji utworzono plażowe boisko do gry w piłkę nożną, a łagodne klify ułatwiają paralotniarstwo.
 • Tak jak i na całym wybrzeżu można tutaj również aktywnie spędzić czas pływając, żeglując bądź spacerując.
 • Jest także możliwość gry w koszykówkę, siatkówkę czy w tenisa.

Informacje praktyczne

 • Waluta – izraelską walutą są Szekiele (NIS).
 • Wizy – Obywatele Polscy, aby przebywać na terytorium Izraela nie potrzebują posiadać wiz.
 • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
 • Czas – czas polski + 1 godzina.
 • Elektryczność – w większość miast w gniazdkach płynie prąd: 230V / 50 Hz, natomiast w Jerozolimie: 220V / 50 Hz.
 • Szczepienia – nie są obowiązkowe

Dystrykt Centralny, Izrael - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  21°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  67%
  wilgotność:
  60%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  341°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:05
  zach. słońca:
  19:15
 • Częściowe zachmurzenie
  min.13°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  220°   22 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  19:15
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.21°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  136°   24 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  19:16
 • Częściowe zachmurzenie
  min.17°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  260°   28 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  19:17
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.24°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  189°   18 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  19:17

Dystrykt Centralny - klimat w Izrael