Dystrykt Południowy - wakacje już od 2592 zł

Na wakacje: Dystrykt Południowy, Izrael

Przewodnik turystyczny: Izrael/ Dystrykt Południowy

Słonecznie
35°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1015 hPa
Wiatr:
13 km/h240°
Jeden z sześciu regionów administracyjnych Izraela. Jego stolicą jest miasto Beer Szewa. Powierzchniowo największy z dystryktów izraelskich. Południowo-wschodnie oraz południowo-zachodnie granice dystryktu to jednocześnie granice państwa z odpowiednio z Jordanią oraz Egiptem. Dystrykt obejmuje Pustynię Negew, Morze Martwe oraz najbardziej na południe wysunięte miasto Izraela – Ejlat. Znajduje się tu kilkanaście parków narodowych. Najciekawszymi zjawiskami przyrodniczymi tego obszaru są: pustynia Negew oraz Morze Martwe. Morze Martwe, to w rzeczywistości śródlądowe jezioro, którego tafla wody jest największą depresją na ziemi (405 m p.p.m.) mieszczącą się rowie tektonicznym. Jego hebrajska nazwa oznacza ‘Morze Słone', co oddaje wyjątkowo wysokie zasolenie zbiornika – sól krystalizuje się, przypominając małe góry lodowe. Naturalne właściwości Morza i bogactwo składników mineralnych, sprzyjają rozwojowi lecznictwa. Na wybrzeżu Morza Martwego znajduje się Park Narodowy Ein Gedi, chroniący oazę o tej samej nazwie. Oaza Ein Gedi jest obecnie kurortem turystycznym z największą atrakcją – wodospadem Dawida i Jaskinią Kochanków.

Regiony

 • Pustynię Negew – pustynia wyżynna zajmująca ok. 40% powierzchni Izraela. Słowo negew z hebrajskiego oznacza spieczony. Znajduje się tutaj największy krater Ziemi- Krater Ramon robiący ogromne wrażenie oraz Uniwersytet Ben-Guriona zajmujący się zagospodarowaniem Pustyni Negew czy Park Narodowy Shivta z pozostałościami miasta z I w.n.e.

Ośrodki i atrakcje

 • Największe miasta: Aszdod, Beer Szewa, Aszkelon.
 • Najciekawsze atrakcje turystyczne: Beer Szewa, Ejlat, Park Narodowy Ramom, Morze Martwe.
 • Najpopularniejsze ośrodki turystyczne: Aszdod, Aszkelon, Ejlat.

Geografia i przyroda

Pustynia wyżynna wznosząca się na wysokość od 500 do 900 m n.p.m. i zajmująca ok. 40% powierzchni Izraela. Ograniczona czerwonawymi górami Ejlat i pustynią Synaj w Egipcie. W środkowej części znajduje się pasmo gór, których skaliste i nagie szczyty dominują nad okolicą. Na zachodzie teren obniża się kilkoma zstępującymi płaskowyżami. Można tu zobaczyć wiele skamieniałości. Dalej okolice źródła Avdat tworzą zieloną oazę na tle pustynnym. Jest tu nawet wodospad i naturalne baseny kąpielowe, do których ściąga wiele dzikich zwierząt. Dalsza część pustyni jest pokryta pyłem i pocięta korytami rzek okresowych, które napełniają się niewielką ilością wody w okresie zimowym. Na południu wznoszą się góry zbudowane z krzemienia, wapienia, kredy i dolomitu, które na wschodzie oddzielone są doliną Arawa od Jordani.

Historia

Pustynia Negew ma bardzo bogate dzieje. Ok. 2000 lat p.n.e. była zamieszkiwana przez koczownicze ludy. Potem znana z opowieści biblijnej jako teren, przez który przeprawiali się Izraelici uciekając z Egiptu. Tam właśnie, na ich drodze do Kanaan stanęli im Amalekici. W walce pod dowództwem Jozuego Lud Wybrany podbił Ziemię Obiecaną i Jozue przyznał tą ziemię plemieniowi Symeona. W tym okresie została przez nich zasiedlona tylko północna część. Za panowania Dawida, w X w. p.n.e., Izraelici rozciągnęli władzę na całą pustynię, a w czasach Salomona zbudowano ciąg warowni, kopalnie miedzi w Timnie i port w Esjon-Geber. W wyniku podziału królestwa na Izrael i Judę władzę nad tym terenem przejęli Edomici, których wyparli z kolei Nabatejczycy w I w. p.n.e.
W średniowieczu stanowił ważny ośrodek bizantyjski, ale potem, aż do XIX w. na tych terenach żyli tylko Beduini. W związku z imigracją syjonistów znaczenie tego terenu wzrosło. Pierwszy kibuc zbudowano tutaj w 1939 r., a po roku 1948 całą Pustynię przyłączono do Izraela.

Sport i rekreacja

 • Teren ubogi w zabudowania, ze względu na niesprzyjający klimat nie zachęca do uprawiania sportów.
 • Jedyną atrakcją na tym terenie są wycieczki samochodem bądź na wielbłądach przez pustynie, ale trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość wody.

Informacje praktyczne

 • Waluta – izraelską walutą są Szekiele (NIS).
 • Wizy – Obywatele Polscy, aby przebywać na terytorium Izraela nie potrzebują posiadać wiz.
 • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
 • Czas – czas polski + 1 godzina.
 • Elektryczność – w większość miast w gniazdkach płynie prąd: 230V / 50 Hz, natomiast w Jerozolimie: 220V / 50 Hz.
 • Szczepienia – nie są obowiązkowe

Dystrykt Południowy, Izrael - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  36°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  14%
  widoczność:
  6 km
  ciśnienie:
  1015hPa
  wiatr:
  240°   33 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  19:25
 • Częściowe zachmurzenie
  min.21°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  269°   22 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  19:25
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  310°   29 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  19:26
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  313°   27 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  19:27
 • Słonecznie
  min.19°C max.29°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  311°   25 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  19:27

Dystrykt Południowy - klimat w Izrael