Ejlat - wakacje już od 1899 zł

Na wakacje: Ejlat, Izrael

Przewodnik turystyczny: Izrael/ Dystrykt Południowy/ Pustynia Negew/ Ejlat

Bezchmurna noc
38°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1002 hPa
Wiatr:
21 km/h336°
Najdalej na południe wysunięte miasto Izraela, położone w Dystrykcie Południowym. Ejlat znajduje się na wybrzeżu Morza Czerwonego w Zatoce Akaba. Jest to największy i najbardziej luksusowy kurort Izraela oraz ważny ośrodek przemysłowy i portowy. Ciekawostkami tego regionu są m.in. Rafa Delfinów, Plaża Koralowa (rezerwat podwodnej przyrody i koralowców), Park Morski – park rozrywki, Podwodne Muzeum i Obserwatorium Koralowego Świata, Eljackie Kopalnie Kamieni i Centrum Diamentowe. Rafa koralowa Zatoki Ejlat została objęta ochroną w ramach Parku Narodowego Coral Beach.

Geografia i przyroda

Ejlat jest położone na wybrzeżu Morza Czerwonego, nad Zatoką Akaba. Jest to najdalej położone miasto na południe Izraela i Pustyni Negew. Ze względu na to, że to miasto leży na styku trzech kontynentów łączy w sobie ich różnorodność, widoczną głównie w głębinach morza. Szata roślinna w tej okolicy jest uboga, a w krajobrazach przeważają szerokie doliny pustynne widoczne wśród gór Negewu.
Jeśli chodzi o klimat jest to izraelskie miasto z największą ilością słonecznych dni w roku. Średnia temperatura w lecie wynosi ok. 40oC, a w zimie ok. 20oC, a woda w morzu ma stała temperaturę wahającą się od 20o do 26oC.

Historia

Pierwsze ludy osiedliły się na tym terenie już 8 tysięcy lat p.n.e. ze względu na złoża miedzi i innych minerałów oraz strategiczną pozycję osada zyskiwała na znaczeniu. Około VII tysiąclecia p.n.e. na tym terenie powstał ośrodek handlowy z portem morskim. W dalszych latach również nie tracił na znaczeniu, Ejlat był partnerem handlowym w czasach panowania XII dynastii władców Starożytnego Egiptu (1976-1794 p.n.e.). Od IV dynastii egipscy władcy sprawowali nad nim władzę.
Jeśli chodzi o opowieści biblijne znajduje się tam informacja o osadzie Esjon-Geber wybudowanej przez króla Salomona na miejscu wcześniejszego postoju Izraelitów podczas ich ucieczki z Egiptu.
W późniejszych wiekach Ejlat często przechodził z rąk do rąk: należał do Edomitów, Asyryjczyków, Nabatejczyków, Greków, Rzymian, Memeluków, krzożowców czyTurków Osmańskich.
W wyniku działań wojennych podczas I wojny światowej w 1916 r. oddziały Beduinów pod dowództwem Lawrence'a, brytyjskiego pułkownika, zajęły turecką twierdzę w Akabie i cały teren wszedł w skład Mandatu Palestyny. Ostatecznie teren ten został zajęty w 1949 roku podczas wojny o niepodległość.

Atrakcje

 • Podwodne Muzeum i Obserwatorium Koralowego Świata – po zejściu 6 metrów po schodkach można podziwiać bogactwo podwodnego świata. Na brzegu znajduje się oceanarium z basenami obudowanymi panoramicznymi oknami, w których można zobaczyć pływające rekiny, żółwie morskie i płaszczki. Dodatkową atrakcją są wycieczki niewielką łodzią podwodną.
 • Rafa Delfinów – stado delfinów nie jest w żaden sposób odizolowane od pełnego morza, ale ze względu na przyzwyczajenie się do ludzi nie oddalają się zbytnio od rafy. Wielka atrakcja dla osób, które chcą popływać w otoczeniu delfinów.
 • Ejlackie Kopalnie Kamieni i Centrum Diamentowe – po zjechaniu windą 70 m w głąb kopalni można dowiedzieć się wiele o wytwarzaniu biżuterii, eksploatacji złóż i działalności górniczej.
 • Festiwal Jazzowy Morze Czerwone – coroczna impreza plenerowa odbywająca się w sierpniu przyciągająca największe gwiazdy muzyki jazz z kraju i ze świata.
 • Festiwal Muzyki Klasycznej – kolejny festiwal, tym razem w styczniu, podczas którego występuje wielu muzyków i dyrygentów światowej sławy.
 • Międzynarodowy Festiwal Filmowy – w maju, jego celem jest poprawa świadomości kulturalnej mieszkańców miasta i regionu oraz promocja Ejlau na świecie.

W okolicy

 • Park Narodowy Timna – w odległości 25 km na północ od Ejlatu znajduje się pustynny obszar, którego wielobarwne, skalne formacje wzbudzają podziw i cieszą oko. Najwspanialsze z nich Grzyb i Filary Salomona powodują, że to miejsce pozostanie nam na długo w pamięci.
 • Morze Martwe – „pływanie” na jego powierzchni to niezapomniana przygoda, można się tu unosić na powierzchni czytając, oprócz tego moża wylegiwać w leczniczym błocie i odwiedzić takie miejsca jak: Masada z wspaniałymi ruinami starożytnymi czy Qumran, w którego grotach znaleziono bezcenne zwoje.
 • Jerozolima – oddalona o 4,5 godziny drogi stolica i centrum chrześcijaństwa. Odwiedzając to miejsce warto wstąpić do m.in. Bazyliki Grobu Pańskiego, Yad Vashem, ku Ścianie Płaczu czy Kopule na Skale.

Sport i rekreacja

 • Wachlarz rozrywek w tej miejscowości jest niezwykle szeroki.
 • Tak jak w całym Izraelu również tutaj można uprawiać wiele sportów.
 • Ze względu na czystą wodę i bogatą faunę i florę morską jest to raj dla nurków.
 • Oprócz tego można się opalać, pływać czy potrenować sporty wodne jak windsurfing, surfing, narciarstwo wodne czy żeglarstwo.
 • Ze względu na bliskość pustyni można skusić się na wycieczkę po pustyni jeepem bądź wielbłądem.

Gastronomia

Taj jak na całym terenie Izraela również tutaj można spróbować kuchni z pogranicza Europy Wschodniej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Warto spróbować takich dań jak: hummus, falafel, mussachan, szałarma, czulent czy baklawa.

Zakupy

Można wybrać się do centrum handlowego, mniejszych sklepików czy na suk, czyli arabski bazar, gdzie można kupić wszystko, nie zapomnijmy jednak o targowaniu się. Oprócz tego, aby uatrakcyjnić pobyt izraelski rząd stworzył tu strefę wolną od podatku VAT.

Życie nocne

Życie nocne w tej miejscowości kwitnie. Jest szeroki wachlarz możliwości: można wybrać się do klubów, pubów, restauracji wzdłuż plaży bądź w okolicy lotniska, gdzie przesiaduje zazwyczaj młodzież.

Informacje praktyczne

 • Waluta – izraelską walutą są Szekiele (NIS).
 • Wizy – Obywatele Polscy, aby przebywać na terytorium Izraela nie potrzebują posiadać wiz.
 • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
 • Czas – czas polski + 1 godzina.
 • Elektryczność – w większość miast w gniazdkach płynie prąd: 230V / 50 Hz, natomiast w Jerozolimie: 220V / 50 Hz.
 • Szczepienia – nie są obowiązkowe

Ejlat, Izrael - prognoza pogody

 • Słonecznie
  38°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  16%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1002hPa
  wiatr:
  259°   13 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  19:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.22°C max.38°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  303°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  19:44
 • Słonecznie
  min.23°C max.38°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  201°   11 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  19:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.24°C max.38°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  94°   15 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  19:44
 • Częściowe zachmurzenie
  min.23°C max.38°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  250°   12 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  19:43

Ejlat - klimat w Izrael