Izrael - wakacje już od 2149 zł

Na wakacje: Jerozolima, Izrael

Przewodnik turystyczny: Izrael/ Region Jerozolimy/ Jerozolima i okolice/ Jerozolima

Bezchmurna noc
24°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
22 km/h290°
Miasto położone w Dystrykcie Jerozolimy w centralnej części Izraela. Od hebrajskiej nazwy Yerushalayim pochodzi jego druga nazwa Jeruzalem. Jest to stolica kraju – ośrodek życia politycznego i kulturalnego. W Jerozolimie mieszczą się także siedziby licznych instytucji naukowych oraz Uniwersytet Hebrajski (druga część Uniwersytetu znajduje się na obszarze Nowego Miasta). Przede wszystkim jednak jest to ośrodek życia religijnego. Jerozolima jest podzielona trzy główne części, z których każda ma odmienny charakter, a są to: Stare Miasto, Wschodnia Jerozolima i Nowe Miasto. Stare Miasto jest otoczone murami obronnymi i kryje najstarsze zabytki Jerozolimy. Ta dzielnica jest dodatkowo podzielona na cztery dzielnice: muzułmańską, chrześcijańską, żydowską i ormiańską. Na zewnątrz Starego Miasta, tuż za jego murami, znajduje się góra Syjon, która płynnie schodzi aż do Miasta Dawida. Dolina Cedronu to nazwa doliny oddzielającej Wzgórze Świątynne (Syjon) od Góry Oliwnej. Wschodnia Jerozolima jest znacznie uboższa w zabytki, lecz również tu można znaleźć ważne zabytki. Trzecia część Jerozolimy – Nowe Miasto – jest nie mniej ciekawa od pierwszej i najstarszej. Warte wyróżnienia są tu takie miejsca jak: klasztor Notre Dame, Dzielnica Rosyjska i katedra Trójcy Świętej, dzielnica Mea She'arim, Dzielnica Bucharska. Znajdują się tutaj liczne muzea, galerie, tu koncentruje się nowoczesne centrum Jerozolimy.

Geografia i przyroda

Jerozolima jest największym miastem, a także stolicą Izraela. Zajmuje ona obszar około 123 kilometrów kwadratowych, na którym żyje około 734 mieszkańców. Miasto położone jest wśród gór Judei, gdzie po stronie wschodniej wznosi się Góra Oliwna (816m n.p.m.), a po północno – wschodniej Góra Skopus. Rozmieszczone jest także pomiędzy dwoma morzami: Morzem Śródziemnym i Martwym i otoczona dolinami, z której najważniejszą jest Dolina Cedron, która rozdziela właściwe miasto od Góry Oliwnej.

Historia

Historia miasta jest bardzo długa, sięga początków III tysiąclecia p.n.e. Według żydowskiej tradycji miasto zostało założone przez dwóch przodków Abrahama – Sema i Ebera. W Biblii pierwszą wzmianką na temat rządów w Jerozolimie jest opis, mówiący o tym, że miasto było rządzone przez sojusznika Abrahama – Melchizedeka. Następnie zostało ono podbite przez Dawida, który założył w nim stolicę Królestwa Izraela. Po śmierci króla, następcą tronu został syn Salomon, który wybudował na Górze Moria świątynię. Świątynie tą później nazwano świątynią Salomona. Miasto coraz lepiej się rozwijała, stało się centrum religijnym, kulturalnym i gospodarczym. Następnie w 722 r. p.n.e. Królestwo Izraela zostało podbite przez Asyryjczyków, dzięki temu do Jerozolimy zaczęli napływać uchodźcy z północnego królestwa. W I w p.n.e. do władzy doszedł król Herod Wielki, dzięki któremu zaczęto rozbudowywać i upiększać miejskie tereny. Podczas panowania Heroda, około 30 roku n.e. w Jerozolimie ukrzyżowano Jezusa z Nazaretu, którego uważano za długo oczekiwanego Mesjasza. W 66 roku zniszczono Jerozolimę, wówczas w walkach zginęło 600 tys. ludzi. Dopiero w 132 r. cesarz Hadrian zlecił odbudowanie miasta, które miało działać jako miasto hellenistyczne. Jednakże Żydzi nie zgodzili się na zmianę nazwy, zaczęły znów pojawiać się konflikty, a tereny zostały doszczętnie zniszczone. Następnie miastem zaczęli rządzić Abbadyści, Turcy seldżuccy, Tatarzy oraz Mamelucy. Obecnie miasto jest stolicą Izraela, jest miejscem, do którego co roku przybywa ogromna rzesza pielgrzymów.

Atrakcje

 • Kopuła na Skale – jedno z pierwszych osiągnięć architektonicznych islamu. Meczet kopuły Skały wybudowano w latach 688-691. Według tradycji to tam Abraham miał złożyć w ofierze swego syna Izaaka.
 • Brama Miłosierdzia – oryginalna brama miasta Heroda, według tradycji żydowskiej Mesjasz przez tą bramę ma wejść do Jerozolimy. Z tego powodu w VII w. muzułmanie zamurowali bramę.
 • Meczet Al – Aksa – meczet, który wybudowano po ukończeniu Kopuły Skały.
 • Ściana Płaczu – ogromna siana, która podzielona jest na dwie części, z lewej strony modlą się żydowscy mężczyźni, z prawej – kobiety.
 • Bazylika Grobu Świętego – została wybudowana na terenach, gdzie ukrzyżowano, złożono do grobu i zmartwychwstał Chrystus. Jest największą chrześcijańską świątynią.
 • Grób Chrystusa – we wnętrzu tego sanktuarium, umieszczona jest marmurowa płyta, która przykrywa skałę, na której leżało ciało Chrystusa.
 • Golgota – we wnętrzu bazyliki znajduje się klatka schodowa, prowadząca na Golgotę.
 • Grób Marii Panny – podziemne sanktuarium, gdzie najprawdopodobniej pochowana była Matka Boska. Jest to najbardziej nastrojowe miejsce święte w Jerozolimie.
 • Park Archeologiczny Ofel – został zbudowany w VIII w. p.n.e., był on kilkakrotnie niszczony i odbudowany.
 • Muzeum Historii Holocaustu Yad Vashem – największy na świecie instytut poświęcony zbrodniom na Żydach, założony w 1953 roku. Termin Yad Vashem (Jad Waszem) oznacza "miejsce i imię". W jego skład wchodzi: Nowe Muzeum Historyczne z Salą Imion, gdzie przechowywane są dane o ofiarach Holokaustu, Izby Pamięci, Ogród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, dwie galerie sztuki, synagogi, archiwum i biblioteki, Doliny Zabitych Wspólnot i Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście.
 • Kościół „Ojcze Nasz” – kościół wzniesiony w miejscu, gdzie Chrystus nauczał uczniów modlitwy „Ojcze Nasz”. Obecnie słynie z płytek ceramicznych z modlitwą „Ojcze Nasz” napisaną w 62 językach.
 • Muzeum Rockefellera – muzeum posiadające wspaniałe zbiory, znajdują się tam eksponaty z pałacu Hiszama w Jerychu oraz belki z kościoła Grobu Świętego.

W okolicy

 • Betlejem – miasto, w którym urodził się Jezus. Obecnie jest miejscem pielgrzymek i ośrodkiem kultu religijnego chrześcijan. Głównymi miejscami chętnie odwiedzanymi jest: Bazylika Narodzenia Pańskiego oraz Plac Żłóbka
 • Wschodnia Jerozolima – do jej najważniejszych atrakcji zaliczyć można: Muzeum Rockefellera, Grotę Sedekiasza i Wzgórze Amunicji.
 • Ejlat – najdalej na południe wysunięte miasto Izraela, słynie ono z przepięknej plaży Koralowej oraz rafy Delfinów.

Gastronomia

W Jerozolimie znajduje się wiele restauracji, które oferują wysoki poziom usług i duży wybór potraw. Poza kuchnią lokalną, która czasem jest nie zrozumiała dla turystów, nie można jeść w Izraelu mięsa wieprzowego, króliczego, końskiego, oraz niektórych owoców morza gdyż uważa się, że są one nieczyste. W dodatku w okresie Paschy – restauracje koszerne nie podają również chleba i ciastek. Mimo tego znajduje się tutaj liczne restauracje specjalizujące się w potrawach międzynarodowych.

Zakupy

W Jerozolimie znajduje się kilka bazarów, na których robi się zakupy. Warto wybrać się na bazar w Starym Mieście, który głównie nastawiony jest na turystów. Będąc tutaj warto zakupić niebieskie wazony, serwisy obiadowe z niebieskiego szkła, które wzorowane jest na rzymskich i fenickich naczyniach. Kolejnymi pamiątkami mogą być: popularne kosmetyki z Morza Martwego, dywany i tkaniny wykonane z kolorowego sukna oraz wyroby z miedzi i mosiądzu m.in. Talerze, kubki, tace, dzbanki i kielichy.

Życie Nocne

Izraelska muzyka zawiera silne wpływy dawnej muzyki żydowskiej oraz nowoczesnego arabskiego popu, izraelskiego hip – hopu i heavy metalu. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się muzyka elektroniczna, jednakże często w klubach nocnych grana jest muzyka disco, techno oraz house.

Informacje praktyczne

 • Waluta – izraelską walutą są Szekiele (NIS).
 • Wizy – Obywatele Polscy, aby przebywać na terytorium Izraela nie potrzebują posiadać wiz.
 • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
 • Czas – czas polski + 1 godzina.
 • Elektryczność – w większość miast w gniazdkach płynie prąd: 230V / 50 Hz, natomiast w Jerozolimie: 220V / 50 Hz.
 • Szczepienia – nie są obowiązkowe.

Jerozolima, Izrael - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  24°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  27%
  widoczność:
  6 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  307°   24 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  19:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  308°   25 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  19:13
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  255°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  19:13
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.18°C max.31°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  110°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  19:14
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.30°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  209°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  19:15

Jerozolima - klimat w Izrael