Izrael - wakacje już od 2149 zł

Na wakacje: Nazaret, Izrael

Przewodnik turystyczny: Izrael/ Galilea i Wzgórza Golan/ Dolna Galilea/ Nazaret

Częściowe zachmurzenie
34°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
8%
Ciśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
15 km/h213°
Największe i najbardziej znane miasto w północnej części Izraela położone jest w samym sercu Galilei. W 1947 Nazaret nie znalazł się w nowo wytyczonych granicach państwa Izrael. Dopiero rok później w wyniku Wojny o Niepodległość, wojska izraelskie zajęły miasto, nie spotykając się z większym oporem ze strony arabskich mieszkańców. Miasto do dziś w większości zamieszkane jest przez Arabów, zarówno muzułmańskiego jak i chrześcijańskiego wyznania. Miasto jest przede wszystkim jednak ważnym ośrodkiem pielgrzymkowym dla chrześcijan. To tu wg ewangelii znajdował się rodzinny dom Jezusa oraz Maryi, której kult uprawiają nie tylko chrześcijanie, ale także muzułmanie. Do najważniejszych zabytków miasta należy Bazylika Zwiastowania, Kościół św. Józefa czy Biały Meczet.

Geografia i przyroda

Miasto położone w górzystej okolicy, których zbocza porośnięte są śródziemnomorską roślinnością.
Najlepszą porą do odwiedzania tej miejscowości jest wiosna i jesień, gdy temperatury wahają się w granicach 20oC.

Historia

Miasto swoje początki wiąże z epoką brązu, z tego okresu odnaleziono prymitywne wyroby garncarstwa. Dalsze dzieje, opisywane w Piśmie Świętym, dotyczą dzieciństwa Jezusa Chrystusa. W tym czasie miasteczko miało zamieszkiwać ok. 480 mieszkańców. Po śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, w Nazarecie powstała silna grupa judeochrześcijan, która zbudowała baptysterium, a następnie pochodzący z V wieku kościół. W VI wieku, w związku z upowszechnianiem się legend o Marii, osada wzbudzała coraz większe zainteresowanie chrześcijan i stała się miejscem pielgrzymek. Wtedy to zbudowano trójnawową bizantyńską Bazylikę Zwiastowania z przylegającym do niej konwentem.
Wyprawy krzyżowe rozpoczęły długi okres walk chrześcijańsko-muzułmańskich na tym terenie. Od tamtego momentu miasto przechodziło z rąk do rąk, by wreszcie, 16 lipca 1948 roku, przejść w ręce Izraela. Obecnie jest jednym z największych miast i stolicą administracyjną Dystryktu Północnego.

Atrakcje

 • Bazylika Zwiastowania – zbudowana w 2 połowie XX wieku na fundamentach wcześniejszych budowli. Uważana za najpiękniejszą budowlę chrześcijańskiej sztuki współczesnej na Wschodzie.
 • Kościół św. Józefa – pochodzący z 1 połowy XX wieku, prawdopodobnie na w tym miejscu istniał wcześniej warsztat św. Józefa.
 • Bazylika Jezusa Młodzieńca – wybudowana w 1918 roku na polecenie Salezian. Wszyscy odwiedzający mogą podziwiać wspaniałą panoramę miasta rozciągającą się poniżej.
 • Cerkiew św. Gabriela – usytuowana kilometr od bazyliki Zwiastowania, będąc w środku usłyszymy szum źródła, tego samego, który istniał w wiosce wioskę 2 tysiące lat temu.
 • Biały Meczet – najstarszy meczet w Nazarecie zlokalizowany jest w centrum Starego Rynku, a jego górujący nad miastem minaret widać z daleka.

W okolicy

 • Kafr Kana – oddalone o 8 km, arabskie miasteczko schowane wśród gajów oliwnych, z tradycji chrześcijańskiej znane jako Kana Galilejska, to właśnie tutaj Jezus dokonał cudu przemiany wody w wino.
 • Góra Tabor – znajdująca się na wschód od Nazaretu stanowi pamiątkę po wydarzeniach biblijnych. Ze szczytu roztacza się wspaniały widok na całą Dolinę Jezreel, a na jej zboczu zbudowano bazylikę Przemienienia Pańskiego i grecką cerkiew poświęconą Eliaszowi.

Sport i rekreacja

 • W mieście istnieje drużyna piłkarska Maccabi Akhi Nazareth F.C., która gra w II lidze krajowej. Klub jest jednym z ważniejszych arabskich klubów sportowych działających na terenie Izraela. Swoje rozgrywki prowadzi na stadionie Ilut, który może pomieścić 5 tys. widzów.
 • W okolicy tak jak na terenie całej Galilei można uprawiać różne sporty.

Gastronomia

Zasadniczo Izrael nie ma własnych, regionalnych potraw. Ze względu na położenie między kontynentami w swojej kuchni miesza potrawy z Europy Wschodniej, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Warto spróbować takich dań jak: hummus, falafel, mussachan, szałarma ( w Polsce mylnie zw. kebabem), czulent czy baklawa. Większość restauracji serwuje potrawy koszerne informuje o tym specjalna wywieszka i posiadanie certyfikatu Teudat, a także to, iż są one zamknięte w szabat.

Zakupy

Będąc w tej okolicy warto odwiedzić bazar, typowy arabski suk, na którym możemy znaleźć w zasadzie wszystko, słodycze, przyprawy po pamiątki, którymi obdarujemy najbliższych.

Życie nocne

Nazaret stanowi cel pielgrzymek chrześcijan, więc w zasadzie życie nocne nie jest tu rozwinięte. Warto też pamiętać, aby podczas zwiedzania kobiety nie nosiły strojów, który mógłby zostać uznany za wulgarny czy wyzywający.

Informacje praktyczne

 • Waluta – izraelską walutą są Szekiele (NIS).
 • Wizy – Obywatele Polscy, aby przebywać na terytorium Izraela nie potrzebują posiadać wiz.
 • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
 • Czas – czas polski + 1 godzina.
 • Elektryczność – w większość miast w gniazdkach płynie prąd: 230V / 50 Hz, natomiast w Jerozolimie: 220V / 50 Hz.
 • Szczepienia – nie są obowiązkowe

Nazaret, Izrael - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  37°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  8%
  wilgotność:
  15%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  200°   25 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  19:26
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  274°   22 km/h
  wsch. słońca:
  05:44
  zach. słońca:
  19:27
 • Częściowe zachmurzenie
  min.19°C max.30°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  297°   28 km/h
  wsch. słońca:
  05:43
  zach. słońca:
  19:27
 • Częściowe zachmurzenie
  min.16°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  290°   26 km/h
  wsch. słońca:
  05:43
  zach. słońca:
  19:28
 • Słonecznie
  min.17°C max.28°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  290°   28 km/h
  wsch. słońca:
  05:42
  zach. słońca:
  19:29

Nazaret - klimat w Izrael