Pustynia Negew - wakacje już od 2592 zł

Na wakacje: Pustynia Negew, Izrael

Przewodnik turystyczny: Izrael/ Dystrykt Południowy/ Pustynia Negew

Bezchmurna noc
24°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
brak
Ciśnienie:
1017 hPa
Wiatr:
22 km/h290°
Negew to tak naprawdę wyżyna pustynna, zajmująca ok. 40% powierzchni całego Izraela. Jest tu kilka parków narodowych chroniących m.in. Krater Ramom, różne formacje skalne i geologiczne (Park Narodowy Ramon), jeden z najbardziej znanych kibuców Kibbutz Sede-Boqer, Park Narodowy Shivta z pozostałościami chrześcijańskiego miasta oraz Park Narodowy Ein Avdat i starożytne miasto Avdat. Jest tu także słynny Uniwersytet Ben Guriona, zajmujący się zagospodarowanie terenów pustynnych. Na pustyni można napotkać pozostałości dawnych wojen, jak wraki czołgów i samolotów. Na południu pustynia przechodzi w czerwone góry Ejlat oraz graniczy z egipską pustynią Synaj.

Atrakcje

 • Aszdod – ze względu na cudowne plaże i czystą wodę oraz jedną z najnowocześniejszych przystani jachtowych warto odwiedzić tą miejscowość. Można tu też zobaczyć miejsca wykopalisk archeologicznych i ruiny fortecy starożytnej.
 • Ejlat – jedyne miasto izraelskie nad Morzem Czerwonym, ze względu na swoje położenie olśniewa rafami koralowymi i widokami. Ze względu na swoje położenie gwarantuje piękną pogodę przez cały rok.
 • Morze Martwe – jeden z najbardziej znanych akwenów na świecie, przez niektórych uważany także za jezioro. Kąpiele w zasolonej wodzie są uznawane za lecznicze, a minerały wydobywane z dna są niezastąpionym składnikiem wielu kosmetyków.
 • Park Narodowy Ramon – utworzony w miejscu niezwykłym: na terenie największego krateru Ramom, który rozciąga się na 40 km długości i 2-10 km szerokości.
 • Dimona – 3 co do wielkości miasto Pustyni Negew, znajduje się tu osiedle czarnych Żydów przybyłych z Etiopii w latach 1969-70. Izolują się oni od społeczeństwa, mają własne szkoły i sklepy. Produkują dla siebie odzież, żywność i biżuterię. Pomimo tego są bardzo gościnni i otwarci na przybyszów.

Ośrodki

 • Ejlat – miasto z rozbudowaną bazą turystyczną, jest tu wiele hoteli, kibuców, apartamentów czy schronisk młodzieżowych.
 • Beer Szewa – miejscowość z mniejszą ilością ośrodków turystycznych, ale o znakomitych lokalizacjach blisko targu Beduinów.

Geografia i przyroda

Pustynia wyżynna wznosząca się na wysokość do 900 m n.p.m. Ograniczona jest górami Ejlat i pustynią Synaj w Egipcie. W środkowej części znajduje się pasmo gór, a na zachodzie teren obniża się kilkoma zstępującymi płaskowyżami. Dalej okolice źródła Avdat tworzą zieloną oazę na tle pustynnym. Dalsza część pustyni jest pokryta pyłem i pocięta korytami rzek okresowych. Na południu wznoszą się góry zbudowane z krzemienia, wapienia, kredy i dolomitu, które na wschodzie oddzielone są doliną Arawa od Jordani.

Historia

Pustynia Negew ma bardzo bogatą historię. Ok. 2000 lat p.n.e. była zamieszkiwana przez koczownicze ludy. Potem znana z opowieści biblijnej jako teren, przez który przeprawiali się Izraelici uciekając z Egiptu. Walcząc pod dowództwem Jozuego Lud Wybrany podbił Ziemię Obiecaną łącznie z tym terenem. W tym okresie została przez nich zasiedlona tylko północna część. Za panowania Dawida, w X w. p.n.e., Izraelici rozciągnęli władzę na całą pustynię, a w czasach Salomona zbudowano ciąg warowni, kopalnie miedzi w Timnie i port w Esjon-Geber. W wyniku podziału królestwa na Izrael i Judę władzę nad tym terenem przejęli Edomici, których wyparli z kolei Nabatejczycy w I w. p.n.e. W średniowieczu stanowił ważny ośrodek bizantyjski, ale potem, aż do XIX w. na tych terenach żyli tylko Beduini. W związku z imigracją syjonistów znaczenie tego terenu wzrosło. Pierwszy kibuc zbudowano tutaj w 1939 r., a po roku 1948 całą Pustynię przyłączono do Izraela.

Sport i rekreacja

 • Teren ubogi w zabudowania, ze względu na niesprzyjający klimat nie zachęca do uprawiania sportów.
 • Jedyną atrakcją na tym terenie są wycieczki samochodem bądź na wielbłądach przez pustynie, ale trzeba pamiętać o zaopatrzeniu się w odpowiednią ilość wody.

Informacje praktyczne

 • Waluta – izraelską walutą są Szekiele (NIS).
 • Wizy – Obywatele Polscy, aby przebywać na terytorium Izraela nie potrzebują posiadać wiz.
 • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
 • Czas – czas polski + 1 godzina.
 • Elektryczność – w większość miast w gniazdkach płynie prąd: 230V / 50 Hz, natomiast w Jerozolimie: 220V / 50 Hz.
 • Szczepienia – nie są obowiązkowePustynia Negew, Izrael - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  24°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  brak
  wilgotność:
  27%
  widoczność:
  6 km
  ciśnienie:
  1017hPa
  wiatr:
  307°   24 km/h
  wsch. słońca:
  06:04
  zach. słońca:
  19:12
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.23°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  308°   25 km/h
  wsch. słońca:
  06:03
  zach. słońca:
  19:13
 • Częściowe zachmurzenie
  min.15°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  255°   13 km/h
  wsch. słońca:
  06:02
  zach. słońca:
  19:13
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.18°C max.31°C
  opady:
  0.5 mm
  wiatr:
  110°   15 km/h
  wsch. słońca:
  06:01
  zach. słońca:
  19:14
 • Możliwe przejściowe opady deszczu
  min.22°C max.30°C
  opady:
  0.2 mm
  wiatr:
  209°   17 km/h
  wsch. słońca:
  06:00
  zach. słońca:
  19:15

Pustynia Negew - klimat w Izrael