Region Tel Awiw - wakacje już od 5579 zł

Na wakacje: Region Tel Awiw, Izrael

Przewodnik turystyczny: Izrael/ Wybrzeże Morza Śródziemnego/ Region Tel Awiw

Częściowe zachmurzenie
29°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
6%
Ciśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
9 km/h261°
Jest to jeden z sześciu regionów administracyjnych Izraela położony na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Dystrykt Tel Awiwu to przede wszystkim obszar miasta Tel Awiw-Jafa oraz okolice rozwijającej się i bogatej metropolii. Miasto Tel Awiw-Jafa należy do zespołu miejskiego Gusz Dan, który obejmuje również miasta leżące w Dystrykcie Centralnym. Najludniejszy obszar Izraela – liczy ok. 3 mln ludności. W Tel Awiw mieści się większość przedstawicielstw dyplomatycznych w Izraelu, ponieważ ONZ nie uznaje przynależności zachodniej części Jerozolimy do Izraela (co podważa status Jerozolimy jako stolicy państwa).

Atrakcje

 • Tel Awiw-Jafa – nazywane "śródziemnomorską metropolią, która nigdy nie zasypia". 8 km bezpłatnych plaż wpływa na atrakcyjność turystyczną tego miejsca, oprócz tego miasto odgrywa ważną rolę w rozwoju handlu, techniki, kultury czy stosunków międzynarodowych.
 • Herzlija (Herclijja) – znajduje się tutaj Muzeum Sztuki Współczesnej Herclijji, w którym przedstawiane są prace z aktualnymi wydarzeniami społecznymi i politycznymi w Izraelu i na świecie. Oprócz tego warto odwiedzić dom wykuty w skale, który w połowie lat 80. XX wieku wybudował pewien tynkarz Nissim Kahalon. Dom znajduje się przy plaży.
 • Bat Yam – wspaniała nadmorska promenada ciągnąca się na odległość 3 km jest wizytówką miejscowości. Wokół niej kwitnie życie kulturowe i znajduje się wiele ośrodków turystycznych, np. Muzeum Sztuki Współczesnej, amfiteatr, restauracje i obiekty sportowe.

Ośrodki

 • Tel Awiw-Jafa – miasto to posiada wiele ośrodków tych o światowej sławie, ale także niewielkich hotelików oferujących wypoczynek bez zgiełku miasta.
 • Bet Yam – tutaj także można znaleźć miejsce dla siebie, w mniejszym czy większym hotelu.

Geografia i przyroda

Region Tel Awiw charakteryzuje się średnią temperaturą w lecie 26oC, a w zimie 12oC. Ze względu na rozwój gospodarczy płynąca tędy rzeka Jarkon jest zanieczyszczona i obowiązuje na niej zakaz pływania i wędkowania. Władze miejskie podjęły jednak walkę z zanieczyszczeniem środowiska i realizują liczne projekty na rzecz odbudowy ekosystemu. Tworzone są tereny zielone, parki i ogrody z licznymi ścieżkami.

Historia

Jeśli chodzi o historię tego terenu, wiąże się on głównie z powstaniem miasta Jafa. Starożytny port jak i cały teren Wybrzeża Morza Śródziemnego wiele razy zmieniał swego właściciela. Pierwsze budynki odnalezione przez archeologów pochodzą z środkowej epoki brązu. Region był wzmiankowany w Biblii i listach relacjonujących egipskie podboje, ale dopiero gdy powstało miasto Tel Awiw najbardziej zyskało na znaczeniu. W XIX w. rejon ten wzbogacił się na handlu jedwabiem i pomarańczami z Europą. W tym okresie osiedlało się tu wiele ludzi pobudzonych ideami syjonizmu. W latach 30. XX w. nastąpił kolejny wzrost ludności. Byli to emigranci uciekający z faszystowskich Niemiec. W 1949 roku w związku z rozrostem miasta Tel Awiw zostało ono połączone z Jafą w jedno i ta aglomeracja stała się stolicą Dystryktu Tel Awiw.

Sport i rekreacja

 • Region ten wraz ze stolicą jest najbardziej rozchwytywanym terenem pod względem turystycznym.
 • Można tu uprawiać wszelkiego rodzaju sporty wodne, a także wygrzewać się na białych plażach.
 • Latem na plażach odbywają się koncerty oraz dyskoteki. Na promenadach są liczne kluby, puby i kawiarnie, dlatego Tel Awiw nazywany jest miastem, które nigdy nie zasypia.
 • W Tel Awiwie utworzono specjalne szlaki dla spacerowiczów. Oznaczone są one kolorem pomarańczowo-zielonym i prowadzą do najciekawszych obiektów Tel Awiwu.

Informacje praktyczne

 • Waluta – izraelską walutą są Szekiele (NIS).
 • Wizy – Obywatele Polscy, aby przebywać na terytorium Izraela nie potrzebują posiadać wiz.
 • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
 • Czas – czas polski + 1 godzina.
 • Elektryczność – w większość miast w gniazdkach płynie prąd: 230V / 50 Hz, natomiast w Jerozolimie: 220V / 50 Hz.
 • Szczepienia – nie są obowiązkowe

Region Tel Awiw, Izrael - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  31°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  6%
  wilgotność:
  37%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  232°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  19:27
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  233°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  19:27
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  303°   24 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  19:28
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  217°   21 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  19:29
 • Słonecznie
  min.18°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  221°   20 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  19:30

Region Tel Awiw - klimat w Izrael