Tel Awiw-Jafa - wakacje już od 5579 zł

Na wakacje: Tel Awiw-Jafa, Izrael

Przewodnik turystyczny: Izrael/ Wybrzeże Morza Śródziemnego/ Region Tel Awiw/ Tel Awiw-Jafa

Częściowe zachmurzenie
29°C
Opady:
brak
Zachmurzenie:
6%
Ciśnienie:
1010 hPa
Wiatr:
9 km/h261°
Miasto położone jest na wybrzeżu Morza Śródziemnego w Dystrykcie Tel Awiw w Izraelu. Należy do aglomeracji Dan Gush. Tel Awiw powstało jako osada pod arabskim miastem Jaffa. Aktualnie ponad 90% ludności stanowią Żydzi. Jest kulturalną i ekonomiczną stolicą Izraela. Mieszczą się tu dwie wyższe uczelnie, w tym Uniwersytet Tel Awiwu – największa uczelnia wyższa w kraju. UNESCO ogłosiło miasto Światowym Dziedzictwem Ludzkości – za międzynarodowy styl budynków. Ze względu na ich w większości biały kolor, Tel Awiw bywa nazywany „białym miastem”. Jest tu wiele miejsc wartych zobaczenia obiektów: dworzec autobusowy w Tel Awiwie (największy na świecie), Wielka Synagoga, dzielnica Newe Tzedek – dawniej dzielnica żydowskich uciekinierów z arabskiej Jaffy, a obecnie dzielnica artystów i pisarzy, meczet Hassan Beg, bazar HaCarmel, Muzeum Hagany, urokliwa ulica kawiarenek Shenkin, Teatr Habima, Skwer Itzchaka Rabina (dawniej Skwer Królów Izraela) – najpopularniejsze miejsce demonstracji w Izraelu, Park Jarkon i Park Ayalon – oazy zieleni w wielkiej aglomeracji, Muzeum Ziemi Izraela, Muzeum Diaspory Żydowskiej. Plaże Tel Awiwu słyną ze swojego białego, drobnego piasku. Jaffa, natomiast, jest obecnie dzielnicą Tel Awiwu. Główną atrakcją Jaffy jest meczet Maharnoudia. Oprócz tego warto zwiedzić: „pchli targ” Shuk HaPishpeshim, kościół franciszkanów (obecny dom akademicki) oraz dawną synagogę Beit Zuzana (obecnie muzeum) i port w Jaffie (jeden z najstarszych na świecie).

Geografia i przyroda

Tel Awiw – Jafa miasto położone w centrum Izraela na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Zajmuje on powierzchnię około 52 kilometry, na którym żyje około 3,3 miliony mieszkańców. Najdłuższą rzeką miasta jest rzeka Jarkon, gdzie wzdłuż jej linii brzegowej rozciąga się największy park miejski Park Jarkon. Na jego terenach urządzono liczne parki rozrywki, ogrody botaniczne, ptaszarnię, park wodny oraz ogród skalny, który jest jednym z największych na świecie. W parku żyje ponad 3,5 tys. gatunków roślin tj. kaktusy, paprocie, storczyki i winorośle oraz kilkanaście tysięcy zwierząt.

Historia

Tel Awiw - Jafa inaczej „Wzgórza Wiosny” jest drugim największym miastem w Izraelu. Kiedyś Tel Awiw oraz Jafa były odrębnymi miastami, które z czasem połączono w jedność. Historia Jafy sięga V tysiąclecia p.n.e., wówczas rejon ten został zasiedlony, a dzięki jednemu z głównym portów, miasto doskonale się rozwijało. Natomiast Tel Awiw został założony i zasiedlony w 1908 roku przez żydowskich osadników. Budowa nowo powstałego ośrodka w szybkim tempie się rozwijała, zaczęto tworzyć wspaniałe miejsca i zajmować coraz to rozleglejsze tereny rozciągając je wzdłuż wybrzeża. W 1921 roku miasto uzyskało prawa miejskie i wówczas stało się pierwszym żydowskim miastem na świecie. W 1949 roku do Tel Awiwu dołączono stare, portowe miasto Jaffa, tworząc w ten sposób jeden ośrodek miejski.

Atrakcje

 • Białe miasto Tel Awiw - przepiękna dzielnica miasta, w której wszystkie budynki posiadają biały kolor. Zabudowa ta została w 2003 roku wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
 • Port w Jafie – jedno z najstarszych portów na świecie.
 • Jaffa Muzeum – zbudowano w XVII wieku, obecnie jest siedzibą muzeum archeologicznego.
 • Meczet Mahamoudia – wybudowany w 1812 roku, zdobi go wspaniała wieża XII wiecznego minaretu.
 • Muzeum Sztuki Tel Awiwu – muzeum wybudowane w 1932 roku, posiada ono bogatą kolekcję sztuki izraelskiej, klasycznej oraz współczesnej.
 • Opera Tel Awiw – narodowa opera posiadająca siedzibę w mieście Tel Awiw, została założona w 1917 roku.

W okolicy

 • Newe Tzedek – dawna dzielnica, w której żyli żydowscy uciekinierzy z arabskiej Jeffy, obecnie jest dzielnicą artystów i pisarzy.
 • Ramat Aviv – północna dzielnica miasta słynąca z luksusowych osiedli mieszkaniowych. Wybudowano tutaj nową siedzibę Uniwersytetu Tel Awiwu.

Sporty i plaże

 • Region ten znany jest ze wspaniałych zabytków oraz pięknych piaszczystych plaż.
 • Można tutaj uprawiać sporty wodne, a przede wszystkim narciarstwo wodne, surfing, windsurfing, a także pływanie.
 • Sprzęty potrzebne do uprawiania sportów można wypożyczyć w wypożyczalniach leżących nieopodal plaż.
 • Tel Awiw słynie z licznych obiektów sportowych, gdzie można grać w piłkę nożną siatkową, koszykową.
 • W północnej części miasta znajdują się sportowe kompleksy z boiskami i torami do jazdy na wrotkach, rolkach oraz rowerach.

Gastronomia

W Tel Awiwie znajduje się wiele restauracji, w których serwowane są regionalne oraz międzynarodowe dania. Jest tutaj także popularny na całym świecie Hard Rock Cafe i liczne restauracje chińskie, żydowskie, francuskie i włoskie.

Zakupy

W mieście występuje wiele sklepików, gdzie można zakupić regionalne pamiątki. Warto wybrać się także na pchli targ „Shuk HaPishpeshim”, gdzie można kupić warzywa oraz ubrania, śrubki, a nawet stare antyki i książki.

Życie Nocne

Najwięcej klubów nocnych mieści się w południowej i wschodniej części miasta, wzdłuż Allenby Street i niedaleko portu Jafy. W większości występują tam kluby, w których grana jest muzyka disco, techno, house oraz muzyka orientalna, grecka czy turecka.

Informacje praktyczne

 • Waluta – izraelską walutą są Szekiele (NIS).
 • Wizy – Obywatele Polscy, aby przebywać na terytorium Izraela nie potrzebują posiadać wiz.
 • Ubiór – niewskazane jest noszenie skąpych ubrań w dużych skupiskach miejskich, zwłaszcza podczas zwiedzania świątyń i miejsc kultu.
 • Czas – czas polski + 1 godzina.
 • Elektryczność – w większość miast w gniazdkach płynie prąd: 230V / 50 Hz, natomiast w Jerozolimie: 220V / 50 Hz.
 • Szczepienia – nie są obowiązkowe.


Tel Awiw-Jafa, Izrael - prognoza pogody

 • Częściowe zachmurzenie
  31°C
  opady:
  brak
  zachmurzenie:
  6%
  wilgotność:
  37%
  widoczność:
  10 km
  ciśnienie:
  1010hPa
  wiatr:
  232°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:48
  zach. słońca:
  19:27
 • Częściowe zachmurzenie
  min.20°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  233°   17 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  19:27
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.26°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  303°   24 km/h
  wsch. słońca:
  05:47
  zach. słońca:
  19:28
 • Częściowe zachmurzenie
  min.18°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  217°   21 km/h
  wsch. słońca:
  05:46
  zach. słońca:
  19:29
 • Słonecznie
  min.18°C max.25°C
  opady:
  brak
  wiatr:
  221°   20 km/h
  wsch. słońca:
  05:45
  zach. słońca:
  19:30

Tel Awiw-Jafa - klimat w Izrael